Jdi na obsah Jdi na menu
 


Větřkovice 2010

18. 2. 2010

Tak jsem zase po delší době jel, ještě s kolegou citrusářem Pavlem, na návštěvu ke Zdeňkovi Černochovi do Větřkovic. Od mé poslední návštěvy se hodně změnilo. Zahrada byla rozšířena o další plochu přiléhající zezadu původní plochy a na stávající ploše vyrostlo několik dalších fóliovníků.

Zdeněk nás přivítal na zasněžené zahradě ve svém království. Bohužel jsme se hned na začátek přesvědčili na vlastní oči o skutečnostech, o kterých už psal na internetových diskuzích. O tom, že letošní zima řádně poškodila hlavně menší rostliny ve volné půdě. Příčinou bylo velké množsví sněhu, které obsahovalo vrstvu ledové "plotny". Při tání a sedání sněhu led nepovolil a klesající vrstva přelamovala svou vahou vše co jí stálo v cestě. Opravdu to nebyl pěkný pohled. Bohužel jsem doma na zahradě zjistil spoustu stejným způsobem poškozených rostlin trifoliát. Asiminy to naštestí na pár stržených větviček přežily.

Velký dojem na nás udělal Zdeňkův velký fóliovník "hangár".

Obrazek

Obrazek

Vlastně obrovský (nejen půdorysnými rozměry, ale i výškou) fóliovník. Dřevěná konstrukce umístěná na betonový základ se dvěma vrstvami fólie(vnější a vnitřní). V zimě ji Zdeněk vytápí přímotopy s termostaty, které udržují teplotu od 1 do 2°C. Toto topení je ale  doplňkem k zajímavému vytápění pomocí tepla ze studny.

Obrazek

Prostor je určen pro výsadbu do volné půdy, ke které dojde po navezení zeminy na celou plochu. Prozatím je do posledního místečka fóliovník zaplněn převážně matečnými citrusovými rostlinami. Ochutnali jsem i plody některých z nich.

Zdeněk nás provedl i ostatními prostory určenými pro pěstování  a zimování rostlin a řekl o svých dalších plánech s pěstováním i prodejem rostlin. Nejen citrusů, ale širokého sortimentu od pekanových ořechů, přes asiminy až po brusinky.

Děkuji Zdeňkovi za jeho ochotu i čas.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář