Jdi na obsah Jdi na menu
 


Větřkovice 2007

25. 2. 2007

Větřkovice 2007

            Tak jako v únoru roku 2006 jsem se opět vydal na návštěvu Zdeňka Černocha do Větřkovic. Na cestu se mnou se vydali ještě další dva citrusáři z Brna, členové fóra Citrusy.cz.

            Z Brna jsme vyrazili v neděli v 8 hodin a po hodině a půl jsme v pohodě dorazili do cíle cesty. Oproti loňskému roku neležela všude okolo silná vrstva sněhu, ale právě naopak. Po sněhu nebylo ani památky. Teplota lehce nad nulou byla příjemná, ale uvnitř pěstebních prostor bylo mnohem příjemněji. Prohlédli jsme si oba skleníky i fóliovník, kde bylo opět k vidění mnoho citrusových, ale i jiných subtropických rostlin. Nemohli jsme ani přehlédnout základy nově budovaného skleníku v prostoru zahrady. Na venkovních prostorách měl Zdeněk vysázeno ve volné půdě i kontejnerech mnoho rostlin asiminy, kterou si připravuje na roubování.

            Je až s podivem, že při množství odrůd a rostlin má Zdeněk o všem přehled. Při Zdeňkově  komentáři k rostlinám jsme mnohdy jen stěží, při našich odborných znalostech, v rychlosti určovali o jaké rostliny se jedná. V našich omezených podmínkách asi nikdy tak široký sortiment odrůd mít nebudeme.

            Jako i loni jsme  neodjížděli s prázdnou. Z velkého množství rostlin si člověk těžko vybírá, zvláště pokud doma na další rostliny není místo. Nakonec jsme ale nikdo neodolal a minimálně jednu rostlinu koupil. Zdeněk v letošním roce nabízel i semena podnoží citrusů, které objednal v Americe. Jejich získání není nijak jednoduchá záležitost. Objednávat se nedá jen pár semen, ale vždy jen větší množství. Protože mu pro jeho potřebu zbylo ještě dost, bude vysetí všech pro něj  hodně náročný úkol J, který jistě zvládne.

            Potom co nám ještě předvedl svoji motorovou pilu se kterou pracuje v lese a poté co na nás vyběhl soused, kterému jsme rušili předobědovou nedělní siestu, jsme vyrazili zpět k domovu.