Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tvarování citrusů

4. 4. 2007

Tvarování citrusů

 

 

 

Každý přistupuje k tvarování citrusů trošku jinak. Já mám zkušenosti, že rostliny v mých podmínkách rostou často nepravidelně a proto výsledný tvar často vypadá odlišně od mých představ. Nereagují na moje požadavky a rostou přesně naopak. Když potřebuji zapěstovat kmínek a vytáhnout korunu nahoru rostlina obrůstá všude a vrchol neroste. Když chci, aby se rostlina větvila a dost hluboce ji zastříhnu výhony, tak stejně vyraší jen z horních oček. Přece jenom bujný růst jako ve skleníkových podmínkách, kdy narůstají výhony dlouhé desítky centimetrů z velkého počtu oček, nemám.

 

Citrusy se dají tvarovat prakticky celoročně. Nejlépe po každé růstové periodě. První zastřižení proběhne zhruba v únoru před rašením (odstřižené větvičky je možné použít pro jarní roubování nebo řízkování). Další vždy po prvních příznacích dalšího rašení(těsně před další růstovou periodou). Používá se také zaštipování mladých výhonků za 2-5očkem.

 

Zastřihováním dosahujeme větvení a tím většího počtu plodných větví a obnovy listové plochy. Nepěstujeme dlouhé větve, které se časem vyholí (listy mají životnost 2-3 roky) a budou nevzhledné. Silné kosterní větve zaručí, že při pozdější úrodě nedojde k jejich vylamování.

 

Různé formy tvarování je podobné jako u naši ovocných stromů. Já se většinou snažím u nových rostlin vypěstovat stromek na kmínku, protože nízké kotlovité koruny oproti vyšším štíhlejším tvarům zaberou více úzkoprofilového prostoru.

 

Možností, kterou jsem zatím nepoužil, je místo zastřihování ohýbání větviček dolů. Tím dochází jednak k lepší  tvorbě květních pupenů a také k dalšímu větvení. K tomu se používají různé opory, ke kterým se výhony uvazují.

 

Je třeba si při řezu uvědomit, že často citrusové rostliny kvetou na koncích větviček a tak se jejich odstřižením můžeme připravit o úrodu. To je ale v prvních letech rostliny spíše výhodou, protože nemáme pokušení plody nechat a tím rostlinu vetšinou přibrzdit v růstu

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář