Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak začít s pěstováním citrusů

13. 4. 2007

Jak začít s pěstováním citrusů?

Pěstovat citrusy není jak pěstovat pokojové rostliny. Záleží hodně na pěstebních podmínkách a podle mých zkušeností je základem zimní umístění citrusů-zimování. S nepřetržitým pěstováním v bytových podmínkách mám jen špatné zkušenosti. Nejlépe se osvědčilo letní umístění rostlin na venkovním prostoru a zimní umístění ve vnitřním chladném a co možná nejsvětlejším prostoru.

Pokud chcete začít s pěstováním od semínka, počítejte s několikaletým čekáním na první květy a plody. Pokud půjde vše optimálně, tak vypěstování podnože bude trvat minimálně 2 roky a pokud se podaří jarní roubování třetí rok, tak 1-2 roky bude trvat založení menší korunky. Ta by mohla přinést první květy a plody.

Záleží samozřejmě na podmínkách pěstování. Podle mých krátkých zkušeností trvá vypěstovat podnož trifoliáty v mých podmínkách 3 roky (5-7mm v průměru). Rostliny koupené v roce 2003 prvně kvetly za tři roky(2006). Celkem tedy přibližná doba vypěstování slušné(rostlina do 1 metru) rostliny k plodnosti v mých podmínkách je 6 let.

Z toho vyplývá, že určitě současně se setím semínek na podnože doporučuji koupit hotovou rostlinu, která přinese radost mnohem dřív. Čím větší, tím lepší, ale také bohužel dražší. Mám osobní velmi dobrou zkušenost s nákupem u Zdeňka Černocha. Nejvhodnější by bylo získat rostlinu pěstovanou v podobných podmínkách, ale to je prakticky nemožné. Je tedy nutné počítat s minimálně roční aklimatizací na nové podmínky. Důležité je hlavně u menších rostlin nenechat na rostlině dozrávat plody, i když je nasadí . Rostlinu tím můžete pěkně potrápit, vysílit a často i zahubit.

Takže jak začít?

1. Vysej si vlastní semínka - druh dle podmínek v jakém rostliny budeš pěstovat. V poslední době se dají  dobře sehnat pro chladné zimování semena trifoliáty(třeba i u mne) a dokonce i citranží a citrumela se kterými mám sice krátké, ale zatím dobré zkušenosti. Je možné dovést třeba ze Španělska i semena bigarádií(hořkých pomerančů, které zdobí ulice) nebo třeba při troše štěstí získat semena z koupeného plodu pomela. Mnozí používají semena gerpů nebo pomerančů. Citroníky ani mandarinky bych nedoporučoval.

Doporučuji pro chladné zimování trifoliátu, ale i citranž a velmi dobře ho snaší citrumelo. Pro teplé zimování mám vyskoušenou jen jednu rostlinu na pomelu. Bohužel mám špatné zkušenosti s bigarádií v kterou jsem vkládal ze začátku naděje. Rostliny na nich mi postupně odcházejí, i když předtím třeba krásně rostou. Na citrumelu nebo citranži má třeba rostlina problém, ale vždy se z toho dostane. Rostlina na podnoži bigarádie najednou začne vadnout a odchází.

Dle mých zkušeností jsou u nás použitelné podnože na chladné zimování:

  1. Trifoliáta- u mě vítězí a doporučoval bych je nejvíc!!!! Rostliny na ní roubované lépe odolávají i špatné zálivce-nejsou tak náchylné k hnilobě kořenů. Postupně chci na tuto podnož přeroubovat větší část rostlin(bohužel se mi nedaří vypěstovat podnože-dostatečné množství). Roste v květináči i jen v zemině ze zahrady bez přídavků rašeliny. Alespoň ty mé rostliny vypěstované od semínka ve volné půdě.
  2. Citranže(já mám pouze Carrizo)
  3. Citrumelo  

vše ostatní je mnohem náročnější pěstovat nebo i udržet při životě

Pěstováním semenáčků získáš i pěstební dovednosti a naučíš se starat o citrusy. Případné a často nevyhnutelné ztráty nejsou tak bolestivé.

Dvouměsíční semenáče trifoliáty zahajují druhou růstovou periodu:

Obrazek

2. naroubuj si vlastní podnože . Přikláním k názoru, že je lépe raději počkat, než roubovat na malé a slabé podnože. Pokud je rostlina vetší(kmínek síla tužky), má i větší kořenový systém a po naroubování bude mít i rychleji větší přírůstky. Pokud ti při pěstování zajde podnož není to taková hrůza, jako když vypotřebuješ někdy hůře sehnatelné rouby dané odrůdy a pak celá rostlina zajde dřív než doroste slušné velikosti aby mohla třeba i zaplodit. Co se týká vypěstování kvalitní podnože, je důležité nechat růst jen jeden výhon a veškerý boční obrost zaštipovat. Pokud necháte více výhonů, budou slabší a bude trvat déle než dosáhnou potřebné tloušťky. Na druhou stranu, při ponechání výce výhonů můžete roubovat víckrát a třeba i různé druhy na jednu rostlinu! Já to tak ale většinou nedělám.

3. současně s bodem 1. si kup hotovou rostlinu- čím větší, tím víc času získáš, ale tím víc pěněz utratíš a v případě úhynu odepíšeš. Moje první koupené rostliny mám stále i když prodělaly někdy horší chvíle.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Seminka

(Tomas, 4. 2. 2017 12:45)

Dobrý den,

Píšete ze mate semínka trifolaty a citrumela, mohu si je od Vás koupit? Za kolik by jste je prodal? Dekuji. Tomáš.

Re: Seminka

(Admin, 6. 2. 2017 14:45)

Tomáši, jestli někde píšu, že mám semínka citrumela, tak to je nějaká chybka. Určitě je nemám. Pokud jde o trifoliátu, tak něco ještě mám navíc. Napiš na můj mail uvedený na titulní straně, kolik bys toho potřeboval.

Koupená rostlina

(Kristýna, 1. 11. 2014 13:58)

Dobrý den,

koupila jsem již vyrostlou rostlinu s plodem, byla přivepněná k plastové konstrukci. Mám ji z této konsturkce odepnout, nebo je tam z určitého důvodu?

Dotaz-prosba

(Lenka, 12. 2. 2014 18:08)

Dobrý den,

mám doma citronovník vypěstovaný ze semínka citronu-více, ale největší má asi tak 17 cm. Četla jsem, že je dobré nebo spíše měl by se naroubovat na nějakou již silnější rostlinu.

Chci se proto zeptat, zda se dá u vás nějaká taková menší rostlinka pořídit, pokud ano tak cca za kolik a zda byste mi příp. spolu s ní mohli dát návod jak postupovat v naroubování a pěstování tak, abych dosáhla postupně opravdových citronů v domácích podmínkách.
Nikde jsem na Vás bohužel nenašla e-mail, co jsem psala jinde-tak bohužel zatím bez odezvy.

Zatím děkuji.

S pozdravem Lenka

Re: Dotaz-prosba

(Admin, 13. 2. 2014 9:38)

Ahoj Lenko,
můj mail je v Úvodu dole v textu.
Semenáče na prodej nepěstuji a nepěstuji ani v bytových podmínkách(rostliny zimuji). Jen jednu rostlinu mám celoročně v místnosti a tu mám na pomelu, které bych určitě doporučil. Pokud ti jde konkrétně o citrony, tak nemusíš ani roubovat, ty se dají dobře řízkovat. Jinak roubovat je lepší na podnož síly tužky. Jde samozřejmě i na tenší(i 17 cm), ale osobně s tím nemám dobré zkušenosti. Ne že by to nesrostlo, ale další vývoj v mých podmínkách je pomalejší. Do bytu spíš pomeranč nebo grep, i citron se asi dá, ale mě vždy odcházely první.
Klidně napiš mail, určitě ti odpovím.

Citronovník Meyer

(Mirek, 27. 5. 2013 18:26)

Dobrý den,

zatím máte nejlepší stránky, které jsem o citronovníku všeobecně, našel.
Před měsícem jsem v nejmenovaném řetězci zakoupil citronovník meyer. Jsem úplný začátečník, co se exotického ovoce týká. Citronovník mám v paneláku, metr a půl od okna (slunečná strana). Keřík je cca 30 cm vysoký, momentálně má několik květů a jeden zelený plod.

Mohl bych Vás tímto požádat o pár informací, které jsem nikde nevyčetl?

1) jak často zalévat? Zalevám každý den do misky, za chvíli v misce žádná voda není. Nechci ho přelít, ale ani nechci citrus nechat uschnout. Nyní jsem tři dny nebyl doma a citronovník měl, především nejmladší listy, mírně povadlé
2) některé starší listy mají hnědé flíčky, vypadá to jako uschlé části, je to normální?
3) je třeba květy nějak opylovat, či nikoliv? Mám plod nechat, nebo uříznout?

Děkuji. V případě potřeby můžu odfotit.

S pozdravem Mirek

Re: Citronovník Meyer

(Admin, 28. 5. 2013 12:19)

Doporučuji se přihlásit na fórum ze stránek Ivo Nováka(viz Oblíbené odkazy)!!!
K otázkám: Květy není třeba opylovat, plodí i bez opylení. Dál už jsou odpovědi horší a bylo by více názorů. Obecně dlouhodobé pěstování citrusů v květináčích není jednoduché. Zvlášť pro úplného začátečníka. Asi bych doporučil rostlinu přesadit do nové zeminy, protože v té v které byla pěstovaná u "výrobce" se jí nebude dařit u vás jako pěstitele. Možné si připravit vlastní směs nebo koupit hotovou na citrusy(což někdo nedoporučuje, ale není to taková hrůza-zvlášť na pěstování v bytě). Plod bych asi odstranil a nechal to až jak se bude dařit rostlině. Pokud dobře, tak třeba na jaře 2014 by se mohl nějaký nechat :-). Flíčky na listech můžou znamenat problém na kořenech, což může být spojeno právě se zeminou-i proto přesazení a kontrola kořenů. Zalévání si musíte vyzkoušet sám. To se nedá napsat. Nepřeschnout ani nepřemokřit. Začátek zavadnutí listů problém nebude. To spíš trvalé přemokření. I když citrusy potřebují dost světla, tak na slunečném okně bych rostlinu nechal tak v zimě, ale ne v létě. Raději dál nebo na východní či západní okno. Všeho moc škodí.

Re: Re: Citronovník Meyer

(Mirek, 28. 5. 2013 19:43)

Děkuji Vám za vyčerpávající odpověď. Snad budu mít jednou taky kuchtné citronky.

Citrusy

(admin, 29. 4. 2013 8:53)

Pokud jsem pochopil dobře, tak začínáte výsevem semen. Záleží, kde budou rostliny trvale umístěny. Pokud v místnosti, tak doporučuji pomelo. Případně kolegové by doporučili i grep a pomeranč.
Já hlavní část rostlin zimuji v chladu a tady se mi osvědčuji nejlépe trifoliáta. Citanže a citrumela ale jsou taky dobré. Hlavně citrumela jsou hodně vitální a bujná.
Citroníky sice rostou rychle, ale jsou hodně náchylné na přemokření a mandarinky rostou hodně pomalu.
Každopádně citrusy není zrovna nejjednodučí pěstovat v květináčích.
To ibišky jsou v tomto ohledu mnohem lepší. Já ale mám jen jeden, který jsem hodně sestříhal už v zimě, takže teď už není z čeho brát.

Citrusy

(Lenka Šimková, 28. 4. 2013 14:32)

Váš článek je velmi zajímavý, s citrusy jsem začala letos, co zatracujete, tomu já dávám podle různých článků přednost - mandarinka, citron- a nemám vůbec žádné zkušenosti s podnožemi a roubováním. Váš článek mě ale poučil nejvíc. Napište mi prosím, odkud jste, ještě mě zajímají ibišky, pokud bydlíte poblíž nebo zde máte známého, ráda bych měnila větvičky ibišků aj. Nemám moc místa na květináče, ale třeba mi někdo dá přebytky při stříhání - ibišků a další nevím.Psychiatrická léčebna, Sadská u Nymburka, mám maturitu. simkova.l.1@centrum.cz