Jdi na obsah Jdi na menu
 


Agroperlit

13. 9. 2010

Agroperlit a jeho použití při pěstování

 

Agroperlit je vlastně obchodním názvem pro jeden druh vyráběného expandovaného perlitu., který se používá především ve stavebnictví.

 

Něco o Expandovaném perlitu: je to lehká, zrnitá, pórovitá hmota bílé nebo šedobílé barvy vyráběna tepelným zpracováním ze surového perlitu. Perlit je v podstatě amorfní křemičitan hlinitý sopečného původu, patří ke kyselým vulkanickým sklům obdobně jako obsidián, smolek a pemza, od kterých se liší obsahem chemicky vázané vody. Tepelným zpracováním (expandací) při teplotách 900-1300°C vznikne produkt ve formě drobných dutých kuliček různých velikostí. Při expandaci se objem perlitu zvětšuje 5 až 10 krát.

Expandovaný perlit získává výborné tepelné a zvukově-izolační vlastnosti při nízké měrné hmotnosti. Je chemicky inertní, nehořlavý, netoxický, nehydroskopický, má vynikající sorpční vlastnosti, je objemově stálý a má velice nízkou vlastní hmotnost. Je odolný proti vlhku i mrazu, mikroorganismům a plísním. Je použitelný v rozsahu teplot –200°C až +900°C).

 

Oproti ostatním druhům ale Agroperlit obsahuje malý podíl jemných prachových částic a v největší míře obsahuje zrna 2-4mm(70-95%) a 1-2mm(5-25%).

To ho předurčuje k tomu, že se používá zejména v zemědělství jako podpůrný prostředek pro zvyšování úrodnosti půdy, její vylehčení, prokypření a provzdušnění, k urychlení a rozvoji růstu kořenového systému jak u výsevů, tak u řízkovaných rostlin a přesazované sadby, pro pěstování květin, kaktusů a zeleniny a pro své vlastnosti se využívá i v hydroponii.

V půdě působí  jako regulace půdní vlhkosti prodlužující účinek minerálních hnojiv. Zvyšuje kapacitní možnosti půdní vlhkosti. Jeho Ph se pohybuje kolem neutrálních hodnot (6-7,5) a neobsahuje ani žádné živiny.

 

Je běžně k dostání v zahrádkářských potřebách .

Jeho cena je závislá nejen na obchodníkovy, ale hlavně na velikosti balení. Jen velmi orientační porovnání(březen 2010-internet) : 2 litrové balení přijde na 17Kč (8,50 za litr), 5 litrové na 31Kč (6,20 za litr) a 125 litrové(pytel) na 435Kč (3,48 Kč za litr)

 

 

 

Konkrétní zkušenosti:    

Výsevy a řízkování

Agroperlit je naprosto sterilní, nejsou v něm žádné zárodky plísní, hub nebo škodlivého hmyzu, které by mohly napadnout klíčící rostlinky. Je vzdušný a dobře váže vodu a živiny, které sám neobsahuje. Proto je, při delším pěstování, dodávání dostatečného množství živin nutností. Problémem ale je, že rychle vysychá a zálivka vodou tedy musí být častější. Nečastěji se dělá podmokem (zálivkou do podmisky, kde zůstává asi 1cm vody).

Pro výsevy semen i řízkování se používá buď samotný, nebo ve směsi s rašelinou asi 1:1. Rostlinky jdou z takového substrátu lehce vyjmout bez poškození kořenů.

Další pěstování citrusů

Pro další pěstování je ho dobré přidávat i do pěstebních substrátů. Množství si každý musí vyzkoušet sám. Faktorem je možnost uhlídat vysychání a tím i dostatečnou zálivku hlavně v létě(Rychle vodu nasákne, ale stejně rychle i vyschne). Proto se větší množství perlitu přidává spíše u mladších rostlin a menší objem zeminy. U starších rostlin je lepší  snížit poměrové množství perlitu v substrátu. V zimě je lehčí substrát výhodou, protože je vzdušnější a lépe vysychá. Protože jsou citrusové kořeny na nadměrnou dlouhodobou vlhkost velmi citlivé, stává se velmi často, že právě díky příliš vlhkému substrátu, hlavně při chladném zimování kořeny a následně i rostliny umírají.

Jak ho používám já

Já perlit s rašelinou (1:1) používám na výsev semen trifoliáty v únoru až březnu. Do truhlíku bez otvorů ve dně na dno nasypu asi 2cm čistého perlit a na to směs s rašelinou. Zaliji vodou až je substrát provlhčený.  Do teplé zeminy vyseji na husto semena trifoliáty, která zasypu opět směsí. Zaliji vodou s Previcurem a zakryji fólií, aby povrch zeminy nevysychal. Dám na teplé místo a po vyklíčení odstraním fólii. Zálivku je celkem snadné odhadovat. Pokud snad naliji do truhlíku bez otvorů víc vody, stačí tento po nasáknutí opatrně nahnout a přebytečná voda z takového substrátu snadno vyteče. Stejně tak se to dá dle potřeby použít i pro jiná semena.

Perlit používám i do směsí pro další pěstování citrusů. Z počátku jsem začal přidávat  větší množství. Bohužel  s udržením vlhkého substrátu byl problém. Hlavně v létě a pokud zálivku prováděla v mé nepřítomnosti jiná osoba. Ne, že by to nedělala ochotně a pravidelně, ale neodhadovala potřebné množství. Kořeny rostlin hlavně ve spodní části květináčů(nebyly na podmiskách, které v létě na venkovním prostředí nepoužívám) pak přeschly dokonce tak, že odumřely a rostliny proto utrpěly značnou újmu. Postupně tedy množství perlitu snižuji a přidávám větší podíl půdy ze zahrádky, aby nedocházelo k tak intenzivnímu vysychání.

Ideální je na řízkování nebo třeba i na zakořenění růžice ananasu. Jeden ananas jsem dokonce pěstoval v čistém perlitu bez přesazení několik let.