Jdi na obsah Jdi na menu
 


Asimina triloba v podmínkách Hané

Asimina triloba v podmínkách Hané

 
Asimina je již delší dobu mezi našimi pěstiteli exotického ovoce známou rostlinou, o které se dá získat již celkem slušné množství informací.
Já jsem se s touto rostlinou začal prakticky seznamovat v roce 2005 to ještě bylo velmi omezeném množství semen a rostlin. A protože to je už víc jak deset let, nějaké vlastní nezprostředkované zkušenosti mám.
 
Začal jsem se dvěma semínky, která jsem právě v roce 2005 vysel do PET lahví, a která slibně klíčila a rostla. Dokonce jsem je i v roce 2006 narouboval a vypadalo to, že úspěšně. Nakonec ale vše zaschlo a rostliny v PET lahvích postupně chřadly až odešly.
Mezitím jsem ale v červnu 2005 koupil dvě roubované rostliny. Protože jsem měl obavu vloženou investici nechat zlikvidovat v zimě mrazem, nechal jsem je bez přesazení na zahradě a na zimu schoval do bezmrazé místnosti. Neměl jsem s těmito rostlinami žádné zkušenosti a chtěl jsem, aby nejdříve zesílily, než je dám do volné půdy. Což se mi ale vymstilo. Rostliny mi v létě 2006 v době dovolené přeschly a ve špatném stavu jsem je raději zasadil do volné půdy. Dlouho pak obě živořily a zbyla jen jedna z nich TAYLOR, která až v roce 2009 konečně začala hezky růst a dle květních pupenů a na jaře 2012 poprvé i kvést. 
07-13.5.07-rostliny-028.jpgNa jaře 2007 jsem na našem klubovém zájezdu koupil u pana Matějky další dvě rostliny PROLIFIC a REBECA´S GOLD. Ty jsem ale po získaných špatných zkušenostech rovnou zasadil do volné půdy na konečné stanoviště. A udělal jsem dobře. Rostliny sice neměly během roku žádné přírůstky, ale předpokládám, že dobře zakořenily. Svou první zimu jedna rostlina přežila bez újmy, zato druhá zmrzla až těsně k roubování(což ji proti druhé opozdilo v dalším vývoji, ale nezastavilo). V roce 2008 rostly obě, i když jsem je nestínil. Další zimu již obě přežily bez újmy a jedna z rostlin-Prolific-(výška asi 1 metr) v tom roce 2009 poprvé vykvetla.
 
 
 
 
 
img_2871.jpgRok 2010 byl pro růst asimin ideální a všechny mé tři rostliny rostly před očima.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
img_4961.jpgDruhá rostlina-Rebecca- (ta která první zimu omrzla) vykvetla prvním květem až v roce 2011 (tedy o 2 roky později) a s pomocí tohoto květu jsem úspěšně opylil několik květů na rostlině větší(teď už dvoumetrové), která měla již několik desítek květů.  Plody i během velmi chladného léta přirůstaly a naštěstí neupadly. Začátkem října jsem tak mohl ochutnat první zralý plod. Dužina byla kašovité konzistence, voněla a příjemnou chutí připomínala opravdu ten často uváděný banán s mangem. Byla hodně sladká a samozřejmě obsahovala velká semena.
img_6460.jpg
 
 
img_6486.jpg
 
 
 
 
Jen ještě přidám něco k výsevu semen. Několik jsem jich vysel ještě po prvním zmíněném setí, konkrétně v roce 2006. Část opět do PET lahví a asi 5 semen do volné půdy. V lahvích už nemám ani jedinou, zato venku přežily tři semenáče. Z počátku, na nepříliš vhodném místě, skoro nerostly, ale nakonec se také, v roce 2010, rozjely a v roce 2016 měli výšku 2 metrů a dvě rostliny kvetly. Pěstování v kontejnerech se mi nedaří. Chtělo by to skleník.
 
Mám tedy odzkoušeno, že asiminy v mých podmínkách opravdu vydrží stejné zimy jako ostatní naše ovocné stromy. Tím pádem velmi doporučuji vysázení získaných rostlin přímo do půdy na konečné stanoviště, pokud nemáte příhodné místo ve skleníku pro vypěstování podnoží k naroubování. Asi nejlépe na jaře, aby rostlina dobře prokořenila. Stínit mladé rostliny není bezpodmínečně nutné. Rostliny prakticky u mě netrpěly škůdci. Zálivku a hnojení dostávaly spíše menší a větší by asi ocenily. Při určité výšce rostliny dobře nasazují na květ a kvetou. Opylení pylem z jiné rostliny je opravdu nutné, alespoň u mě zatím pěstovaných odrůd(Prima ještě do roku 2015 nezaplodila, kvetla 2016). Ruční opylení bylo úspěšné. Je třeba sledovat, kdy je pyl zralý a v této fázi ho přenést na „připravené“ blizny na druhé rostlině. Pokud bude ale květů hodně, tak při postupném nakvétání by to nemusel být velký problém.
Rostlina sama o sobě je svým vzrůstem, tvarem, listy i květy a plody velmi zajímavá po celý rok, a určitě tedy potěší i jen pohled na ni samotnou. Otázkou zůstává, zda v horších podmínkách jiných lokalit plody budou schopné dozrát. To určitě záleží i na výběru odrůdy. Větší část mých plodů (odrůda Prolific) nestihla v roce 2011 dozrát na stromě, ale u všech se to podařilo volně v teplé místnosti samotné nebo i v sáčku s jablkem.

Bohužel na závěr musím vše shrnout z mého pohledu:

Asimina je rostlina, kterou budu více řadit k okrasným a je to pro mě velké zklamání po tom co se kolem ní napsalo a namluvilo za superlativy jako o "banánu severu". 


Plody u nás moc nejdou na odbyt. Spíš jako zajímavost než nějaké preferované ovoce. Nemá to žádnou kyselinku. Je to jen sladké a voňavé. Uvnitř samá semena, které se nedají vybrat(když to chci třeba nachystat na kostky pro zobání třeba s jablečnými měsíčky. Takže to nakrájím jako salám a semena se vyplivují).

Konzistence velmi měkká, více zralé mají konzistenci až kašovitou, což nám také vadí. Najednou se toho moc sníst nedá a moc dlouho to ve správné zralosti nevydrží, takže období možné konzumace je relativně krátké. Na rozdíl od meruněk, broskví, švestek, jablek, hroznového vína, minikiwi,...

Dokonce jsem z toho zkoušel udělat výživu s jablky, ale je to strašně výrazné a i tato varianta nebyla nic moc, vůbec nikdo, včetně mne to nejedl :-( .

Rozdíl v chuti nějaký je dle odrůd, alespoň moje Rebecca´s Gold je lepší než Prolific, ale v podstatě je to stejné.


Rostlina je to celý rok krásná, květy i plody zajímavé, ale není, alespoň pro mne, nic, co by si z hlediska plodů(chuť, skladovatelnost, možnost zpravování) u mě zasloužilo větší výsadbu. Zatím jsem žádnou rostlinu nezrušil a jdu cestou vroubování nějaké jiné odrůdy do stávajících rostlin ( Prima 1216, NC-1,Shenandoah,Itahaca, PA Golden 3 ...) , aby se eliminovala alespoň nutnost ručního opylování. A snad přijde i lepší chuť...