Jdi na obsah Jdi na menu
 


citroník EVERBEARING

1. 9. 2010

Citroník EVERBEARING

podnož: citrange Carrizo

koupená rostlina

      Tak tento citroník jsem koupil v roce 2006 od Zdeňka Černocha(původ roubů Petr Broža) a vůbec jsem nevěděl, co je to zač. Chtěl jsem jen "nějaký" citroník :-). Rostlina nakonec nebude až tak úplně čistý Obrazekcitroník, ale asi nějaký kříženec s cedrátem.

Rostlina je u mě, vzhledem k ostatním rostlinám, vzrůstnější. Asi jako citroníky, špatně se rozvětvuje. K tomu dochází až u starších větví.

 

 

 

 

 

Kvetení je velmi bohaté ve shlucích, ale je s  jedním zásadním problémem. Vznikají většinou jen samčí květy, tedy květy bez vytvořené blizny. Tím tedy nemůže ani dojít ke vzniku plodů, což je nemilé. Kvetenství je ovšem opakované, takřka od jara do podzimu, květy jsou bílé, poupata lehce narůžovělá. Bohužel květy nevoní, což je škoda.

Prakticky první kvetení s tvorbou blizen  u některých květů nastalo až v roce 2010. Se Obrazekshluku květů měl ten první bliznu a ostatní už ne. V době vývinu květů byly dost velká horka. Možná je to nutná podmínka k úspěchu, zvláště jedná-li se o kříženec s teplomilným cedrátem. Jarní bohaté kvetení a kvetení v chladných částech roku bylo i v tomto roce plané.

   Nasazené plůdky se udržely a pomalu přirůstaly i v dalším chladném průběhu léta.V září se držely a rostlina nasadila  opět na bohaté kvetení. Noční ochlazení k 5°C ale vedlo k silnému žloutnutí listů.

Rostlinu jsem odvezl s ostatními na zimoviště, kde ani po ochlazení plody neopadaly.

Přežily zimu a na jaře 2011 jsem čekal, že by mohly začít přirůstat. Opět mě však rostlina doběhla a plody zežloutly a postupně opadaly. První květnové kvetení 2011 bylo opět jen bez blizen. Přece jen nakonec dva květy bliznu měly a v polovině června pomaloučku začaly narůstat. Koncem června začala rostlina nasazovat k dalšímu kvetení, které ale zbrzdilo chladné počasí. Asi až 15. srpna 2011 rozkvetly květy z nichž dva měly bliznu. Mezitím dva plůdky z května dorostly asi 3-4cm-tedy žádná sláva.Ani jeden zimu(a asi i mírný mráz)nepřežil ač v listopadu měly velikost už kolem 6cm.

Na jaře 2012 jsem rostlinu silně sestříhal, ale nepřesazoval a nechal v menším květináči. Rostlina rostla i kvetla. První květy s bliznamy však opět vykvetly až koncem prázdnin a v září.

Vzhledem k tomu, že takto velká rostlina nebyla schopna v mých podmínkách přinášet plody a prostor na rostliny je omezený, byla vyřazena-zlikvidována. Určitě jsou spolehlivější citroníky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář